Заголовок сторінки

Директор з інформаційних технологій та зв’язку ПАТ «Черкасиобленерго» Олексій Шевченко спільно з іншими експертами днями взяв участь у форумі від ENERGY CLUB «Спекотна осінь: як зробити тарифи економічно обґрунтованими для операторів системи розподілу та постачальників універсальних послуг в Україні?», що відбувся у Києві. Учасники під час панельної дискусії «Інновації та тарифи: чи є взаємозв’язок?» обговорили найважливіші шляхи, які можуть забезпечити зниження тарифів державних операторів системи розподілу.Нині за словами директора з інформаційних технологій та зв’язку ПАТ «Черкасиобленерго» Олексія Шевченка тарифи державних операторів системи розподілу в кожному регіоні істотно відрізняються через стан мереж, кількість споживачів, ефективність операційного менеджменту, рівень інноваційної автоматизації бізнесу та технологічних процесів оператора системи розподілу.

Так, він зауважує, що у ПАТ «Черкасиобленерго» показник для першого класу напруги становить 98,15 грн за 1 МВт\год, що є одним із найнижчих в Україні. І в цьому є певна заслуга ІТ-інновацій у царині автоматизації бізнес- та технологічних процесів, які впроваджуються в компанії.

Експерти переконані, що після передачі управління над державними операторами системи розподілу від ФДМУ до Міністерства енергетики, зросли шанси розподільчих компаній зекономити сотні мільйонів гривень, що в свою чергу дасть можливість суттєво знизити тарифи на розподіл електроенергії.- Досягти цього можна, як за рахунок ефективного, фахового менеджменту, так і за рахунок впровадження інновацій. Інновації в роботі операторів системи розподілу – це зниження витрат та зростання ефективності бізнесу, в тому числі підвищення продуктивності праці, скорочення операційних витрат, запобігання зловживанням з боку як клієнтів, так і співробітників компанії. Все це - прямий шлях до зниження тарифу на розподіл електроенергії, а зекономлені в результаті впровадження інновацій кошти мають бути спрямовані на модернізацію мереж та обладнання, що підвищить якість для кінцевих клієнтів. Це означає, що за ті ж самі кошти споживачі отримають більш якісні послуги,- розповів Олексій Шевченко. - Якщо говорити про ПАТ «Черкасиобленерго», то ми системно мінімізуємо закупівлі програмних продуктів у зовнішніх організацій, реалізуючи їх власними силами. Це, з одного боку, дозволило нам у 2020 р. зекономити 15 млн. грн. за рахунок власних IT-розробок та інновацій, а з другого – досягти зменшення IT-складової у тарифі.

Він додає, що система моніторингу трансформаторних/розподільних підстанцій унеможливлює спроби фальсифікації робіт співробітниками – будь-який ремонт є реальним, що відбивається на зменшенні технологічних втрат електроенергії, а значить призводить до зменшення тарифу. Впровадження фотодокументування результатів робіт з розчистки ліній електропередачі дозволило підвищити ефективність виконаних робіт бригадами на 30%. А фотофіксація та передача показників приладів обліку побутових та юридичних абонентів підвищила точність обліку та унеможливлює маніпулювання показників в бік заниження. Фотофіксація та передача показників приладів обліку непобутових споживачів позитивно впливає на зменшення понаднормативних втрат, та, як наслідок, зменшує витрати на розподіл електроенергії.

Власною розробкою підприємства стало й безкоштовне SMS-інформування про планові позапланові/аварійні відключення електроенергії, яке мешканці регіону отримали першими після Києва і ще кількох регіонів країни. В результаті її впровадження зекономлено 1 млн. грн. та ще 0,5 млн. грн. щорічно на обслуговуванні CRM-систем.

Про значення впливу впровадження інновацій на зниження тарифів на передачу електроенергії говорять й незалежні експерти. Експерт аналітичної агенції «Маркет. Інфо» Олексій Кузнєцов конкретизував, що зниження тарифу на розподіл може сягати від 2 до 4%.

- Україна має рухатися у фарватері світових інноваційних трендів. Приклад IT-інновацій «Черкасиобленерго» яскраво доводить, що тарифи на послуги - не лише можна, а й треба знижувати - за рахунок зниження собівартості шляхом запровадження автоматизації бізнес- та технологічних процесів, закупівлі сучасного обладнання, виключення непродуктивних технологічних витрат та ін., - прокоментував старший експерт аналітичної агенції «Маркет.Інфо» Олексій Кузнєцов.

В'ячеслав Марченко, генеральний директор ТОВ «Сіменс Енергетика» висловив думку, що також і в інших операторів системи розподілу можуть бути напрацювання по проєктах, подібних до тих, що впроваджує ПАТ «Черкасиобленерго». З введенням RAB-регулювання у розподільчих компаній може з’явитись більше мотивації для їх втілення.

Закрыть